Svět whisky je pestrý a neustále se v něm něco děje. Neuplyne měsíc, aby nevznikly nové produkty či dokonce celé palírny. Časté jsou také akvizice, přestupy klíčových zaměstnanců nebo jmenování master blenderů. To vše pečlivě sledujeme a o to nejzajímavější, co v uplynulém měsíci stálo za pozornost, se s vámi nyní podělíme. Říjnový výběr je bohatý, plný premiér, aukcí a hvězdných vstupů do světa whisky.
StarDistill – když hvězdy pálí
Značka alkoholu vlastněná slavnou osobností není ničím výjimečným. Jejich řady se neustále rozšiřují a zatím posledními, kdo podlehli vábení destilačních kotlů, jsou herec Jean-Claude Van Damme a zpěvák Michael Bublé. Hollywoodský svalovec se stal spoluzakladatelem nové značky irské whiskey Old Oak. Aktuálně jsou na trhu dvě verze: tříletá, jež zrála v sudech po bourbonu, a pětiletá, která odpočívala v sudech po rumu. Kanadský zpěvák oproti tomu zůstal věrný severoamerickému kontinentu. Jeho značka Fraser & Thompson, na níž spolupracoval s master distillerem Paulem Cirkou, je směsí kanadské whisky a bourbonu.
Na břehu Rhôny
Tentokrát nemáme na mysli vinný bar, ale nejnovější dobrodružství Shortieho, maskota značky Ardbeg. Malého psíka to zaválo do jižní Francie proslulé svými sudy po červeném víně Côte Rôtie. Ty osobitému charakteru whisky Ardbeg dodají mineralitu, zemité aroma a kořenité tóny. Destilát zraje nejprve v těchto sudech po víně a posléze v sudech po bourbonu. Výsledkem je Ardbeg Smoketrails Côte Rôtie Edition. V aroma a chuťovém profilu výrobce uvádí tóny jako grilovaný artyčok, paprika, olivový nálev, kafr, ale také hořká čokoláda, fondán a černý rybíz.
Charitativní aukce
Druhý ročník charitativní aukce společnosti Distillers One of One vynesl 64 milionů korun. Výtěžek z akce, která proběhla 5. října ve spolupráci s aukční síní Sotheby’s, bude věnován na fond The Distillers‘ Charity’s Youth Action Fund podporující mladé lidi ve věku 16–25 let. Za nejvyšší částku se prodala láhev Bowmore STAC 55yo. Za nejstarší whisky, kterou kdy tato palírna vydala, zaplatil její nový majitel téměř 17 milionů korun. Aukční odhad byl přitom výrazně nižší. Naopak nejvyšší odhadní cenou se pyšnila Brora Iris 1972 50yo, prezentovaná v 1,5litrové karafě zakomponované do unikátní, ručně vyrobené kamenné sochy. Láhev se vydražila za 11,3 milionu korun. Dalšími draženými whisky byly například The Gordon & MacPhail Recollection Showcase, The Last Drop, Glenmorangie nebo The Glenturret.
Milionová whisky
Sotheby’s chystá aukci whisky The Macallan Adami 1926, přičemž odhad prodejní ceny dosahuje až 34 milionů korun. The Macallan Adami 1926 zrála po šest desetiletí v sudech po sherry. V roce 1986 bylo stočených pouhých 40 láhví, které nikdy nešly do veřejného prodeje. Dražená láhev je jednou z dvanácti, jejíž etiketu v roce 1993 navrhl italský malíř Valerio Adami. Současně se jedná také o první láhev, která prošla před samotnou aukcí renovací, jež zahrnovala výměnu kapsle, korku a nanesení nového lepidla na rohy etikety.
Edinburská premiéra
Holyrood Distillery oznámila uvedení své inaugurační whisky na trh. Palírna vznikla v roce 2019 ve zrekonstruované strojovně v historické části Edinburghu. Arrival je tak jednou z prvních whisky, která za posledních sto let vznikla ve skotském hlavním městě. Základem je tradiční skotský slad a lihovarské kvasnice, ovšem do budoucna chce palírna experimentovat s kvasinkami, které nejsou pro výrobu whisky typické. Po vydestilování zraje v sudech po sherry oloroso a Pedro Ximénez, bourbonu a rumu. Překvapivá silueta pivní láhve a hnědé sklo vyjadřují poctu sklárně sídlící nedaleko Holyrood Distillery. První láhev z šarže se dražila na již zmíněné aukci Distillers One of One.
Hold bílému dubu
Do série Quercus Alba Distinction značky Tamdhu přibylo třetí vydání limitované edice single malt whisky, Quercus Alba Distinction III. Tato řada vzdává hold americkému bílému dubu a sudům z něj, které se používají v průběhu zrání a významně se podílí na výsledné chuti whisky. Quercus Alba Distinction je oslavou cesty, kterou dřevěné sudy absolvují. Nejprve se přepravují přes Atlantik do Španělska, kde v nich odpočívá sherry oloroso. Poté putují do Speyside, palírny Tamdhu, aby v nich zrála místní whisky.
Vzhůru na Islay
Chivas Brothers, odnož společnosti Pernod Ricard zaměřená na skotskou whisky, chystá výstavbu své první palírny na ostrově Islay. Stane se tak třináctou v pořadí v této oblasti. Po zahájení provozu se bude výroba zaměřovat na single malt whisky s výrazným rašelinným profilem typickým pro Islay. Společnost má v portfoliu čtrnáct značek whisky, dosud ovšem žádnou z Islay.
S vůní rašeliny
Skotská palírna Bladnoch Distillery představila čtyři nové produkty ze své Peated Collection – single malt whisky z oblasti Lowlands, které se připojily ke stávající rašelinové whisky Alinta. Mezi novinky patří Alinta Reserve a trojice single cask zrajících v sudech po sherry, rumu a bourbonu. Všechny whisky jsou – neobvykle pro palírnu i oblast Lowland – stoprocentně rašelinové. Nové šarže kolekce budou vznikat každý rok.
Ještě jednou na Islay
Značka Laphroaig uvedla na trh první whisky z nové řady Elemets. Cílem palírny je prezentovat suroviny a postupy, jež se používají při výrobě single malt whisky, a do základu prozkoumat charakter destilátu z Islay a jeho kořeny. Na výrobu Laphroaig Elements 1.0 byl použit 100% slad z ostrova Islay. Kombinace zakalené a polozakalené mladiny vnesla do whisky tóny tropického ovoce. Výsledná whisky kromě toho nabízí aroma čerstvé mořské soli, nakouřené slaniny a grilovaného ananasu, v chuti se pak projeví pepř a lékořice.
Happy Birthday!
Společnost Scotch Malt Whisky Society (SMWS) vydala v rámci oslav 40. výročí svého založení 40letou single cask whisky. Sud Society Cask Number 12.79 s destilátem z roku 1983 si tým SMWS vyhlédl v roce 2018. Whisky, jež do té doby zrála v sudech po bourbonu, přemístili do sudu po sherry oloroso, aby dodal budoucímu narozeninovému přípitku kořeněné tóny. Celkem vzniklo pouhých 130 láhví, jež budou k dispozici výhradně členům společnosti.
Comments